Tajlandia - wiza, ambasady, przepisyBangkok
Wybierasz się tam? Będzie ci potrzebna wiza do Tajlandii. W Geoblogu możesz ją zamówić z dostawą do domu!Zobacz cenę wizy do Tajlandii, oferujemy najniższe stawki pośrednictwa w uzyskaniu wiz. Wiza, przepisy wjazdoweOd dnia 11 sierpnia 2011 roku obywatele polscy zwolnieni są obowiązku wizowego na pobyty turystyczne nie dłuższe niż 30 dni. W kraju tym obowiązują surowe sankcje za wykonywanie pracy bez urzędowego zezwolenia, nawet wobec zagranicznych przewodników turystycznych. Złamanie tego przepisu grozi karą więzienia lub deportacją.
Osoby o niedbałym i nieestetycznym wyglądzie mogą nie uzyskać zgody na wjazd.
Uwaga: Przy wjeździe wymagany i bezwzględnie przestrzegany jest co najmniej 6-miesięczny okres ważności paszportu (liczony od daty planowanego opuszczenia terytorium Tajlandii). Niespełnienie tego warunku jest jednoznaczne z odmową wjazdu - osoby takie z reguły zawracane są do portu macierzystego. Naraża to pasażera na dodatkowe, wysokie koszty. Opłata lotniskowa (przy wylocie) wynosi 700 THB (z reguły wliczana jest w cenę biletu), na liniach krajowych - od 50 do 200 THB, w zależności od lotniska. Informacje dla kierowcówObowiązkowe jest międzynarodowe prawo jazdy. W Tajlandii obowiązuje ruch lewostronny. Drogi na terenie całego kraju są w bardzo dobrym stanie. Istnieje szeroka sieć autostrad – nie tylko w Bangkoku. Ogólnie dostępne są do wypożyczenia samochody i motocykle. Zalecane jest przy tym korzystanie z wiarygodnych, sprawdzonych wypożyczalni oraz spisywanie umów. Podróżowanie po krajuBrak ograniczeń w podróżowaniu po kraju. Nie zaleca się jednak przebywania w rejonach przygranicznych z uwagi na wybuchające okresowo konflikty etniczne (szczególnie w czterech prowincjach przy granicy z Malezją – Yala, Songkhla, Narathiwat i Pattani) Przepisy celneNie ma ograniczeń dotyczących wwozu pieniędzy. Restrykcje celne odbiegające od powszechnie obowiązujących standardów dotyczą zakazu wywozu statuetek i wizerunków Buddy. Wywóz tych przedmiotów wymaga uzyskania uprzedniej zgody Ministerstwa Sztuki (poza wyrobami rzemieślniczymi, np. małymi figurkami i wizerunkami zwyczajowo noszonymi przy sobie lub sprzedawanymi turystom na straganach). Za niektóre towary zakupione w czasie pobytu w Tajlandii przy wylocie można uzyskać zwrot podatku VAT. Warunkiem tego jest wcześniejsze uzyskanie odpowiedniego zaświadczenia w miejscu zakupu towaru. Nie wolno wwozić narkotyków, broni palnej, jakichkolwiek materiałów pornograficznych oraz niektórych gatunków roślin i zwierząt. BezpieczeństwoW Tajlandii nie występuje szczególne zagrożenie przestępczością. Kraj jest bezpieczny dla turystów, aczkolwiek zdarzają się, zwłaszcza w hotelach, kradzieże pieniędzy, sprzętu fotograficznego, dokumentów, jak również zawyżanie opłat dla turystów. Nie należy zawierać znajomości z przypadkowo poznanymi osobami, ani też korzystać z poczęstunku np. cukierkami, papierosami lub napojami, szczególnie w nocnych lokalach, pubach itp., gdyż zdarza się, iż zawierają one narkotyki. W razie konieczności turyści mogą kontaktować się z Policją Turystyczną, tel. 1155 (dobra znajomość języka angielskiego).
Przydatne informacje· Tajowie z ogromnym szacunkiem odnoszą się do rodziny królewskiej. Sytuację konfliktową może spowodować zlekceważenie majestatu króla Tajlandii, jego rodziny i dworu królewskiego (np. publiczne zniszczenie banknotu, na którym znajduje się wizerunek władcy). · W przypadku sytuacji konfliktowych z Tajami należy starać się załagodzić sytuację uśmiechem; podnoszenie głosu lub krzyk są uważane za oznakę słabości i z reguły nie prowadzą do rozwiązania problemu, a wręcz pogarszają sytuację. · Głowa to najwyższa i najważniejsza (najświętsza) część ciała. Należy unikać dotykania głowy Taja (nawet małych dzieci). · Każdy posąg Buddy jest uważany za święty. Nie należy np. wspinać się na posąg, aby zrobić zdjęcie, ani też w jakikolwiek inny sposób okazywać braku szacunku. Odwiedzając świątynie lub inne miejsca kultu religijnego, trzeba być stosownie ubranym (odkryte ramiona, szorty, czy klapki są niedozwolone). · Nie na miejscu jest dyskutowanie podniesionym głosem lub kłócenie się, np. o cenę towaru podczas negocjacji. · W kantorach wymiany walut przyjmowane są jedynie banknoty USD najnowszych edycji. Starsze edycje można wymienić w lokalnych bankach. · Środki transportu publicznego nie odbiegają od międzynarodowych standardów. Korzystając z taksówki, należy prosić o włączenie licznika lub wcześniej ustalić cenę za przejazd.
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polskie placówki dyplomatyczne Przedstawicielstwa dyplomatyczne akredytowane w Polsce (lub najbliższe)Ambasada Królestwa Tajlandii ul.Willowa 7 00-790 Warszawa tel.: (0-22) 849 26 55, 849 64 14, 849 14 06, 849 47 30 fax: (0-22) 849 26 30 thaiemb@thaiemb.internetdsl.pl Wydział Konsularny tel.: (0-22) 849 26 55 fax: (0-22) 849 26 30 Biuro Handlowe World Financial Center 9 th floor ul. E. Plater 53, 00-113 Warszawa tel.: (0-22) 645 12 10, 645 12 30 fax: (0-22) 645 12 50 e-mail: info@ttcwarsaw.pl |
|